Kaip išsirinkti šunį: lytis

Vienas iš iškylančių klausimų besirenkant šunį - šuniukas ar kalytė. Kalytės paprastai būna smulkesnės ir prieraišesnės už šuniukus. Vis dėlto esminį skirtumą sudaro lytinis instinktas ir jo daroma įtaka gyvūno elgsenai. Suaugęs patinas yra visą laiką veikiamas lytinio instinkto, tuo tarpu kalė - tik rujos metu. Yra toks posakis: "Kalės rujoja du kartus per metus. Patinai rujoja tada, kai rujoja kalės, o skirtingos kalės rujoja skirtingu metu." Jeigu patinas užuodžia, kad yra prabėgusi rujojanti kalė, jam "viena galvoje" ir jis gali ne tik kad nebegirdėti šeimininko, bet ir apskritai pamiršti, jog toks yra. Tai viena iš priežasčių, kodėl dažniausiai patinai nėra paleidžiami pabėgioti be pavadžio - gali tekti gaudyti vėją laukuose. Iš tikrųjų tai nėra neįveikiamas dalykas - begalinė kantrybė, juodas darbas ir šeimininko užsispyrimas yra tie veiksniai, kurie lemia kas šuniui vis dėlto yra svarbiau: rujojanti kalė ar šeimininkas.
Kales lytinis instinktas veikia tik per rują. Atrodytų, kad yra gerokai paprasčiau negu kad lyginant su patinais. Tačiau kalių šeimininkams dažniausiai suveikia netikėtumo faktorius - šuo, kuris yra labai prisirišęs ir niekur nesitraukia nuo šeimininko, staiga neatpažįstamai pasikeičia. O šuniukų problema visada tenka kalės šeimininkui - jeigu patinas pabėgo paskui rujojančią kalę, tai jis pabėgo ir paskui grįžo. Viskas tuo ir baigėsi. Jeigu pabėgo kalė - tikėtina, kad ji susirado kavalierių. Neplanuotas šeimos pagausėjimas yra galvos skausmas šeimininkui.
Mes kartais aiškinamės santykius šaukdami vienas ant kito ir daužydami indus. Šunys santykius kartais aiškinasi pjaudamiesi. Patinai paprastai pjaunasi gerokai dažniau negu kalės. Tačiau kalės pjaunasi "rimčiau". Patinų pjautynių tiklas yra išsiaiškinti hierarchiją ir kai tik kuris nors pasiduoda - pjautynės baigiasi. Kalės pjaunasi su tikslu nužudyti kitą. Dar vienas skirtumas - normalios psichikos patinas niekada nepjaus kalės, o besipjaunanti kalė (ne rujos metu) pjauna tiek kales, tiek patinus. Iš tikrųjų gamtoje pjautynių tarp patinų yra gerokai mažiau, negu kad tarp šunų. Gaujoje jaunam šuniukui suaugę patinai labai aiškiai pasako, koks elgesys bus netoleruojamas. O mes, žmonės, paprastai tokius dalykus ignoruojame ir problemą pamatome tik tada, kai turime užaugusį besipjaunantį patiną. Bet mes patys jam ir leidome, išmokėme būtent taip elgtis.