Kodėl veisliniam šuniui reikalingi dokumentai

Visus šunis galima suskirstyti į tris grupes:
  1. kurie turi veislę patvirtinantčius dokumentus
  2. kurie atrodo kaip veisliniai, tačiau neturi dokumentų
  3. mišrūnai
Labai dažnai žmonės sako, kad jų šuo yra veislinis, jam tik nepadatė dokumentų. Taip susidaro įspūdis, kad esant poreikiui kilmės dokumentus galima padaryti. Iš tikrųjų yra kitaip. Jeigu vada yra registruota, tos vados šuniukai turi dokumentus. O jeigu šuniukas dokumentų neturi, tam yra kažkokios objektyvios priežastys. Bet svarbiausia, kad jeigu jis jų neturi, tai niekada ir neturės. Priežastys, kodėl pažiūrėti toks gražus šuniukas gali būti be dokumentų, labai įvairios - kraujomaiša, tėvai negavę atitinkamų įvertinimų parodose, neplanuota vada, tėvai neturi dokumentų. Dar viena priežastis, kuri man atrodo pati svarbiausia - sveikatos testai. Vietos veislynų klubas prieš registruodamas tuo metu dar tik planuojamą vadą, reikalauja pateikti abiejų tėvų sveikatos testų rezultatas. Skirtingoms veislėms yra daromi skirtingi testai - priklausomai nuo to, kokios ligos yra būdingos konkrečiai tos veislės šunims. Pvz., didelių veislių šunims yra atliekams displazijos testas. Taip yra siekiama "išvalyti" veislę nuo vyraujančių ligų - jeigu tėvų sveikatos rodikliai nėra geri, siekiama, kad polinkio į sutrikimą genai nebūtų perduodami kitoms kartoms. Jeigu tėvų sveikatos testai nėra geri, klubas atsisako registruoti vadą. Tačiau, aišku, kad jie niekam negali uždrausti vis tiek sukergti šunis. Tokie šuniukai neturi dokumentų, o juos perkantys žmonės nusiperka "katę maiše". Gerai jeigu viskas gerai ir šuniukas yra sveikas. Tačiau jeigu jam pasireiškia tipinės veislės ligos, yra labai didelė tikimybė, kad būtent todėl jis ir neturi veislę patvirtinančių dokumentų. Todėl netikėkite, kai sako, jog šuniukas neturi dokumentų tam, kad būtų pigesnis - tai netiesa. Jis yra pigesnis būtent todėl, kad neturi dokumentų. Ir jeigu tik būtų įmanoma, jis tikrai juos turėtų.
Galbūt susidarė įspūdis, kad esu tik už "veislinius šunis su visais dokumentais". Tikrai ne. Paprastai mišrūnai, kurie panašūs tik patys į save, yra gerokai sveikesni. Jau pats įvardijimas atsako į klausimą kodėl taip yra - jame yra susimaišę įvairių šunų genai. Su veisliniais šunimis gi yra atvirkčiai - jie turi atitikti veislės standartą. Pirmiausia to siekiama apribojant ratą šunų, kurie kergiasi tarpusavyje. Jiegu mišrūnams yra "geri" visi šunys, tai bet kuriam veisliniam "tinka" tik labai maža dalis to kieko - tik jo veislės atstovai. O jeigu kuris nors šuniukas iš vados to standarto neatitinka, jis yra įvardijamas kaip "veislės brokas". Šitaip kiekvienos veislės genų rinkinys po truputį panašėja tarp visų tos veislės atstovų. Todėl yra didelė tikimybė, kad panašiai atrodantys šunys turi ir polinkį į tą pačią ligą.
Taigi, jeigu norite turėti šunį be dokumentų, tuomet išsirinkite kokį nors mišrūną, kuris būtų toks vienintelis pasaulyje, o jeigu norite veislinio šuns, tuomet yra geriau įsigyti šuniuką su kilmės dokumentais. Aišku, tai negarantuoja, kad jis neturės jokių sveikatos problemų, bet tokiu atveju bent jau žinosite, kad jo tėvai buvo sveiki ir to tiesiog nebuvo galima numatyti. Nusipirkę šuniuką be dokumentų, jūs nežinosite nieko.