Kuo šerti šunį

Sausas maistas šunims - atrodytų, tai ir yra vienintelis variantas, kaip galima maitinti savo augintinį. Vienintelis kylantis klausimas - kokiu. Tai yra, kokios firmos ir kokios rūšies. Toks įspūdis yra kuriamas specialiai - tiek reklama per žiniasklaidą, tiek ilgomis lentynomis prekybos centruose, veterinarijos gydyklose ar gyvūnų prekių parduotuvėse. Iš tikrųjų sausas maistas - kaip ir sauskelnės - yra palyginti naujas produktas, bet - kaip ir sauskelnės - plačiai reklamuojamas. Taip, šerti sausu maistu yra paprasta - pasėmei kelias sausas granulių iš maišo, ir viskas.
Vis dėlto klausimas - kiek tai sveika? Pagrindinė taisyklė norint pereiti prie kitos firmos sauso maisto - tą reikia daryti palaipsniui. Tai yra, pradėti reikia nuo to, kad į porciją įmaišyti tik kelias naujo maisto granules ir palaipsniui didinti jo dalį maitinime. Keistokai skamba. Ar kas nors iš jūsų taip bandė "pereiti" nuo UAB "Mano miltai" prie UAB "Naujieji miltai" gaminamų (fasuojamų) kvietinių miltų? Keistai skamba toks palyginimas? Bet kodėl tada lygiai toks pats perėjimas tarp UAB "Maistas šunims čiki" ir UAB "Maistas šunims piki" yra savaime suprantamas? Ai, ten tik miltai, o čia jau paruošta produkcija? Tikrai netikiu, kad kam nors iš jūsų yra problema pakeisti kavinę kurion užsukate pavalgyti per pietų pertrauką. O joje juk jau paruoštas vartojimui maistas :)
Tie kam teko lankytis su savo augintiniu pas veterinarą dėl to, kad jis vemia arba viduriuoja, tikrai žino, koks yra pirmas klausimas. "Gal neseniai keitėte maistą?" Aš iš to darau išvadą, kad yra labai dažnas reiškinys, jog pakeitus vieną maistą kitu šuo suserga. Man tai skamba jau net ne keistai, o gąsdinančiai... Vieną dieną neradote parduotuvėje UAB "Dvi karvės" pieno produktų, ir išsirinkote UAB "Trys karvės" gaminius. Ir sutriko visa virškinimo sistema... O jeigu po kurio laiko pabandysite grįžti prie UAB "Dvi karvės" - vėl tas pats... Brr. Tuomet kodėl šunims tai yra "normalu"??
Pakalbėkime apie "valgymo malonumą". Sako, kad šunims jokio skirtumo, ką ėsti, kad jie nejaučia skonio. Nesąmonė. Kiek kartų keitėte sausą maistą tik dėl to, kad šuo po kelių savaičių ar mėnesių atsisakė jį valgyti. Pakeitus į naują taršė su malonumu, o po kurio laiko - vėl tas pats? Galite padaryti paprastą eksperimentą su dviem švaraus vandens dubenėliais - tegu vienas būna švarus ir šviežias, o kitas - švarus, bet kelias dienas "pastovėjęs". Kodėl šuo visada pasirenka šviežią vandenį, jeigu jam skonis neturi jokio skirtumo? Labai nesiūlau daryti tokio eksperimento su mėsa - sužinojęs, kad būna gerokai skanesnio ėdesio, šuo gali paskelbti bado streiką :)
Labai dažnai argumentas šerti sausu maistu yra šeimininkų įsivaizdavimas, kad kelionėse taip yra patogiau. Netiesa. Taip, tikrai išvažiuodami iš namų galite įsimesti ir kelis ar net keliolika kilogramų sauso šuns maisto (kiekis priklauso nuo vienos dienos normos ir kelionės trukmės), bet man dar niekada nekilo problema nupirkti šuniui žalios mėsos. Užsukai į artimiausią prekybos centrą ir paėmei ką nors. Taip, negalima taip šerti visą laiką, nes šuo negaus visų reikalingų maisto medžiagų, bet kai tai yra kažkoks ribotas laiko tarpas - man taip dar patogiau, negu kad visur tampytis maišą sauso maisto.
Apie tą mėsą iš prekybos centro :) Šunį galima šerti sausu maistu arba natūraliai. Natūraliai yra šeriama pagal BARF arba pagal RAW. Dabar šiek tiek apie tai. BARF - kai šuo šeriamas įvairiomis košėmis. Iš esmės, visi šunys kaimuose buvo šeriami BARF. Tik neskubėkite apsigauti - tam, kad šuo gautų jam reikiamas mežiagas, košės yra daromos laikantis tam tikrų taisyklių. Jose turi būti virtos mėsos, kruopos, trintos daržovės... RAW - kai šuo šeriamas žalia mėsa. Vėlgi - tai nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti. Pilnaverčiam maitinimui yra reikalingi visi subproduktai - ne tik inkstai ir kepenys, kurių būna prekybos centruose - blužnis, tešmuo, smegenys, sėklidės, nevalyti skrandžiai... Tai yra, reikalingos yra absoliučiai visos gyvūno kūno dalis. Tame tarpe ir vidaus organai.
Taip, šerti natūraliai tikrai yra sudėtingiau, negu iš maišo pasemti kelias saujas granulių - reikia susipirkti reikalingus produktus ir gaminti arba turėti šaldiklį sudėti mėsai ir subproduktams. Tačiau jeigu būtų toks analogiškas "sausas maistas žmonėms" - kiek iš jūsų maitintųsi juo?... O juk būtų taip patogu - nei šaldytuvo, nei viryklės, nei gaminti - pasėmei saują iš maišo ir sugraužei... Ir taip diena iš dienos, metai iš metų?...
P.S. Besigundantiems šerti natūraliai - pirmiausia pasiklausinėkit google kaip vis dėlto reikia tą daryti. Neeksperimentuokit patys.